Poistenie auta - aktuality
Jednodňová diaľničná známka bude čoskoro dostupná aj na Slovensku
30.11.2023
Vodiči, ktorí využívajú slovenské diaľnice iba príležitostne si doteraz museli vždy zakúpiť 10 dňovú diaľničnú známku. Za využívanie diaľnic si tak vždy zbytočne priplatili. To by sa malo budúci rok zmeniť, pretože do platnosti vstúpi nový druh diaľničnej známky. Ten bude platný iba 24 hodín, teda len jeden deň. Bude ideálny pre tých motoristov, ktorí po diaľniciach nejazdia pravidelne, ale iba sporadicky. Rezort dopravy chce návrh na zmenu zákona, ktorým sa zavedie jednodňová diaľničná známka, predložiť už v decembri. Čo však stále nie je isté, je cena, za ktorú sa bude predávať. Na základe smernice EÚ je zavedenie tohto typu diaľničnej známky povinné pre všetky členské štáty. Rakúsko už avizovalo, že vodiči si túto známku budú môcť kúpiť za 8,60 €, v Česku bude dostupná za 200 CZK, v prepočte teda za 8,20 €. Môžeme teda očakávať, že za podobnú sumu sa jednodňové oprávnenie na využívanie diaľnic bude predávať aj u nás.
V Nórsku majú vodiči najradšej elektromobily. Prečo je tomu tak?
(12.12.2022)
Krajina, ktorá je v Európe najväčším producentom ropy a zemného plynu je zároveň priekopníkom vo využívaní elektrických vozidiel. Nórski motoristi uprednostňujú elektromobily čoraz viac. Podľa štatistík až 80 % nových zaregistrovaných vozidiel tvoria e-autá. Táto severská krajina si dokonca vytýčila odvážny cieľ. Do roku 2025 chce dosiahnuť nulové emisie a to tak, že na cestách povolí iba elektrické a vodíkové vozidlá.
Nórsko to so snahou o presun mobility bližšie k elektrickým vozidlám myslí naozaj vážne. Dokazujú to najmä rôzne úľavy a výhody pre vodičov na e-autách, čím chce vláda motivovať motoristov, aby upustili od vozidiel so spaľovacím motorom. Podľa čísel uvedených vyššie môžete vidieť, že tieto snahy boli úspešné. Nórski motoristi majú k dispozícii relatívne vysoké dotácie na elektromobily, tiež je ich nákup oslobodený od platenia dane z pridanej hodnoty (DPH) a majú nižšie poplatky za využívanie ciest a verejných parkovísk. V niektorých prípadoch sú dokonca oprávnení využívať pruhy pre MHD.
Popularita elektrických vozidiel v Nórsku je tak podmienená ich dostupnosťou. Uvidíme, či sa postupným vývojom k niečomu takému dopracujeme aj u nás. Mnohí vodiči by určite ochotne vymenili auto so spaľovacím motorom za elektrické vozidlo, ak by si to mohli dovoliť. Problémom samozrejme nie sú len ceny týchto áut, ale aj nedostatok nabíjacích staníc v našej krajine. V otázke elektromobilov tak pred sebou ešte máme dlhú cestu.
BMW M bude oslavovať 50. narodeniny
(25.11.2021)
Budúci rok oslávi automobilová divízia BMW M GmbH 50 rokov od založenia. Pri príležitosti svojich okrúhlych narodením prinesie pre svojich zákazníkoch možnosť nechať si na aute vyzdobiť prednú a zadnú časť a tiež aj kolesá špeciálnym emblémom. Dizajn tohto emblému vychádza z klasického znaku a zároveň symbolizuje vášeň a lásku k automobilovým závodom a korene tejto kultovej značky. Špeciálny emblém si možno objednať od konca januára budúceho roka a platí pre vozidlá s dátumom výroby od marca 2022.
Okrem toho si zákazníci môžu vybrať z ponuky až 50 historicky významných farieb karosérií BMW, pričom každá z farieb odkazuje na jednotlivé obdobia a míľniky v histórii tejto značky. Zákazníci budú mať na výber napríklad červenú Imola Red, oranžovú Fire Orange alebo aj modrú Macao Blue.
Okrem týchto unikátnych dizajnových vylepšení bude automobilka pri príležitosti svojich okrúhlych narodenín organizovať aj rôzne podujatia. Jedinečné predstavenia sa uskutočnia budúci rok v máji v severnom Taliansku. Následne budú oslavy pokračovať na Goodwood Festival of Speed vo Veľkej Británii a ďalšie predstavenie bude v Pebble Beach v Kalifornii. Automobilka svoje narodeniny oslávi aj na 24-hodinových závodoch v Nürburgringu. Podľa predbežných plánov to vyzerá tak, že pôjde o naozaj veľkolepé oslavy, ktoré by si nemal ujsť žiadny priaznivec tejto značky.
Majiteľka Tesly si hravo poradila so zlodejmi
(20.11.2020)
O tom, že ukradnúť Teslu nie je vôbec jednoduché sa nedávno presvedčili dvaja muži z austrálskeho hlavného mesta Cranberra. Keď jedného dňa Aneblle Brett, austrálska rozhlasová moderátorka zistila, že jej auto sa nenachádza v garáži, kde ho zaparkovala, neváhala ani sekundu. Cez svoj smartfón mohla sledovať, kde sa jej auto nachádza a nie len to. Kvalitne prepracovaná konektivita týchto elektromobilov jej pomohla odplašiť zlodejov. Anabelle nasadla so svojím kamarátom do auta a svoju ukradnutú Teslu sledovala. Počas tejto pátracej akcie cez svoj smartfón auto na diaľku ovládala, spúšťala klaksón, ovládala sedadlá, alebo otvárala a zatvárala okná. Zároveň sa jej podarilo zapnúť Valet mode, čím sa znížila maximálna rýchlosť auta.
Zlodeji sa nakoniec nechali zastrašiť. Ukradnuté auto odstavili a utiekli. Tým sa však celý príbeh nekončí. Jeden zo „šikovných“ zlodejov v aute zabudol svoj vodičský preukaz. Aj ak by ho v aute nenechal, majiteľka mala dosť dôkazov o totožnosti zlodejov vďaka Sentry Mode, v rámci ktorého auto sníma všetko, čo sa deje vnútri auta a okolo neho. Jeden zo zlodejov je už v rukách polície a začalo sa s ním súdne pojednávanie.
Legendárne MINI oslavuje 60 - ročné jubileum
(29.4.2019)
Obľúbený MINI Cooper sa tento rok dožíva úctyhodného veku. Oslavuje totižto 60 rokov od svojho vzniku. Toto malé ale svižné a dynamické auto sa medzi motoristami stalo veľmi obľúbeným a aj slovenské cesty brázdi v hojnom počte. Pôvodný model, ktorý sa začal vyrábať v roku 1959 bol však podstatne menší a menej robustný než súčasný model. Tieto autá sa vyznačovali jedinečnou konštrukciou zvanou „všetko vpredu“ pričom motor bol umiestnený naprieč. Takto vo vozidle vzniklo dosť miesta pre posádku a malé rozmery vozidla zostali stále zachované. Mini sa najskôr vyrábalo pod značkami Austin a Morris. Od roku patrí pod krídla BMW a vyrába sa pod značkou Mini Cooper. K svojmu jubileu pripravila značka špeciálny model ako Cooper S 60 Years Edition, ktorý vychádza zo športovej verzie hatchbacku. Na rozdiel od klasických modelov má prídavné svetlá na maske chladiča a legendárny zelený lak British Racing Green IV doplnený čiernymi pásmi. Už na prvý pohľad je jasné, že na tomto špeciálnom vydaní si MINI dalo záležať a svoje 60-ročne jubileum oslávi vo veľkom štýle.
Nový zákon o prevádzke vozidiel prinesie viaceré zmeny
(25.4.2018)
Prezident Andrej Kiska podpísal návrh nového zákona o prevádzke vozidiel. Nová právna úprava bude platná už od mája. Súčasný zákon, ktorý upravuje pravidlá prevádzky vozidiel je platný od roku 2004 a za ten čas ministerstvo vykonalo 19 novelizácii tohto zákona. S cieľom zosúladiť právne predpisy Slovenskej republiky so smernicami Európskej únie sa rezort dopravy rozhodol vypracovať nový zákon o prevádzke vozidiel, ktorý predstavuje komplexnú aktualizáciu súčasnej právnej úpravy.
Novo vypracovaná právna regulácia upravuje proces technickej a emisnej kontroly, a tiež proces kontroly originality. Zákon sa tiež zaoberá aj cestnou technickou kontrolou, schvaľovaním a prevádzkou vozidiel v cestnej premávke a tiež systémom kontroly upevňovania nákladu. Nový zákon tiež mení podmienky na posudzovanie technického stavu vozidla a podľa rozhodnutia Súdneho dvora EÚ povoľuje registráciu vozidiel s pravostranným riadením. Nová právna úprava sa zaoberá aj zvýšením bezpečnosti a znižovaním emisií. Zákon totižto definuje nové minimálne požiadavky na systém technických a cestných kontrol.
Volant môžete mať aj na pravej strane. Rozhodol o tom súd!
(12.2.2015)
Ak si chcete doviezť auto zo zahraničia, no bojíte sa zbytočnej a zdĺhavej byrokracie s tým spojenej, tak už nemusíte. Od marca minulého roka platí rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, podľa ktorého musí každá členská krajina Európskej únie umožniť registráciu takéhoto vozidla.
Pred rokom bola situácia celkom iná. Privezené, tzv. pravostranne riadené vozidlá nebolo možné u nás zaregistrovať. Využívať ich tak bolo možné jedine vtedy, že sa ponechala ich pôvodná registrácia v krajine, z ktorej bolo dovezené. Ďalšou, ešte menej vyhovujúcou možnosťou, bolo dať takéto vozidlo prerobiť, teda premiestniť volant na ľavú stranu. Európska komisia však túto požiadavku označila za protiprávnu a navyše aj nebezpečnú. Takéto prerobenie vozidla podľa nej totiž predstavuje obrovský zásah do konštrukcie vozidla, čo prináša oveľa väčšie riziká ako jeho samotné riadenie. Nakoľko by národné predpisy nemali byť nadradené smerniciam Európskej únie, predpokladá sa, že toto rozhodnutie budú rešpektovať všetky členské krajiny únie. Či sa to však bude uplatňovať aj v každodennej praxi ukáže až čas.
Vozidlá so špeciálnym EČV musia mať aj zmluvné poistenie
(8.8.2014)
Na cestných komunikáciách I., II. aj III. triedy môžu od 1. septembra jazdiť už aj podomácky vyrobené vozidlá. Ide konkrétne o traktory a vlečky, ktoré slúžia menším hospodárom na poľnohospodárske či lesné práce. Týmto vozidlám bol zo zákona povolený pohyb za podmienky, že budú mať pridelené špeciálne evidenčné číslo typu C a uzatvorené zákonné poistenie.
O pridelenie tohto špeciálneho čísla je potrebné požiadať na príslušnom dopravnom inšpektoráte, ktorý prislúcha k trvalému bydlisku majiteľa takéhoto vozidla. Povolenie na prevádzku C-éčkového motorového vozidla udeľuje dopravný inšpektorát na tri roky. Majiteľ vozidla musí iba odovzdať vyplnenú žiadosť o pridelenie špeciálneho EČV typu C a uhradiť jednorazový poplatok vo výške 33 eur. Následne je potrebné takéto špeciálne vozidlo ešte poistiť. Cena povinného zmluvného poistenia je v tomto konkrétnom prípade stanovená tiež pevne, a to na 25 eur.
Kontroverzná služba z Čiech – poistenie proti pokutám!
(24.9.2013)
Ak ste o tomto novom „poistnom produkte“ ešte nepočuli, tak pozorne čítajte. Ide totiž o pomerne zaujímavú, no diskutabilnú službu, ktorej využitie sa môže niektorým vodičom zdať v poriadku a iným zasa vôbec nie.
České združenie řešenípokut.cz poskytuje v susednom Česku už dva roky vodičom službu zvanú poistenie proti pokutám. Za ročný poplatok vo výške 2 799 českých korún vodičom garantuje, že za nich v prípade udelenia pokuty prevezme všetku zodpovednosť za jej uhradenie. Ide predovšetkým o menšie priestupky, akými sú napríklad prekročenie rýchlosti v obci či mimo obce, neprispôsobenie rýchlosti jazdy, nedanie prednosti v jazde či nepoužitie znamenia o zmene smeru jazdy.
Celý systém pritom funguje veľmi jednoducho – združenie využíva medzery v českej legislatíve a profituje z nich. V praxi to funguje nasledovne: vodič dostane pokutu, odmietne ju na mieste zaplatiť a požaduje správne konanie, to si vezme na starosť spomínaná organizácia, ktorá často umelo predlžuje celé jednanie, čím dochádza k prekročeniu lehoty na vybavenie konania zo strany príslušných úradov, a tým povinnosť uhradiť pokutu vodičovi odpadá. S čím však poskytovatelia tejto služby nepočítali, je rozdielnosť českej a slovenskej legislatívy, najmä toho ustanovenia, na základe ktorého môže príslušník policajného zboru odobrať vodičovi SR vodičský preukaz. Práve táto odchýlka robí poskytovateľom poistenia proti pokutám ťažkú hlavu, no ako sami tvrdia, aj táto situácia sa dá vyriešiť a oni už vedia aj ako. Ak vás teda poistenie proti pokutám zaujalo a uvažujete nad jeho zakúpením, sledujte situáciu aj naďalej!
Pozor na objektívnu zodpovednosť!
(21.11.2012)
Požičiavanie auta síce nie je bežná vec, no z času na čas sa s tým stretne každý vodič. Od prvého júla 2012 však môže byť takýto dobrý skutok potrestaný – najmä ak sa vaším autom spôsobí škoda či dopravná nehoda.
V rámci objektívnej zodpovednosti boli novelou zákona o premávke zvýšené aj ceny pokút, subjektívna zodpovednosť pritom a pokuty s ňou spojené však stále platia.
Pre lepšie vykreslenie vám ponúkame cenník pokút:
Porovnanie pokút za prekročenie povolenej rýchlosti
|
|
Objektívna zodpovednosť
|
Subjektívna
zodpovednosť
|
V obci
|
Mimo obce
|
V obci
|
Mimo obce
|
6 – 10 km/h
|
15 €
|
--
|
10 €
|
--
|
11 – 15 km/h
|
39 €
|
30 €
|
30 €
|
20 €
|
16 – 20 km/h
|
66 €
|
42 €
|
60 €
|
30 €
|
21 – 25 km/h
|
96 €
|
66 €
|
100 €
|
40 €
|
26 – 30 km/h
|
141 €
|
99 €
|
130 €
|
60 €
|
31 – 35 km/h
|
201 €
|
162 €
|
150 €
|
100 €
|
36 – 40 km/h
|
270 €
|
201 €
|
200 €
|
150 €
|
41 – 45 km/h
|
342 €
|
270 €
|
Správne konanie
|
200 €
|
46 – 50 km/h
|
402 €
|
342 €
|
280 €
|
51 – 55 km/h
|
471 €
|
402 €
|
Správne konanie
|
56 – 60 km/h
|
540 €
|
471 €
|
61 – 65 km/h
|
600 €
|
540 €
|
66 – 70 km/h
|
699 €
|
600 €
|
71 – 75 km/h
|
798 € *
|
699 €
|
viac ako 75 km/h
|
--
|
798 €
|
* viac ako 70 km/h
|
Zdroj: PZ SR
|